Kůže je přírodní materiál a proto potřebuje pravidelnou údržbu. Pokud se o ni ale správně pečuje, má velmi dlouhou životnost a narozdíl od syntetických materiálů stárne do krásy. V tomto článku vám představím jednoduchá doporučení, aby vám kožené obojky a vodítka vydržely jako nové co nejdéle.

Obojek čas od času otřete od nečistot vlhkým měkkým hadříkem. Hadřík by neměl být příliš mokrý -  kůži nedělá dobře, když se promáčí nebo nasákne vodu. Osvědčily se mi zejména hadříky z mikrovlákna (tzv. švédské utěrky), které povrch kůže čistí účinně a zároveň šetrně, a kůži tak nepoškrábou. Také mají vysokou savost, takže pohlcují přebytečnou vodu, což je žádoucí, vzhledem k tomu, že chceme kůži při čištění namočit co nejméně. Tyto hadříky jsou hygienické, protože jakmile se zašpiní, lze je vyprat na 60°C v pračce.

Kůži občas po vyčištění namažte kvalitním balzámem určeným na výrobky z hlazené kůže, aby kůže zůstala vyživená, měkká a pevná. Také se tím zvyšuje její odolnost a celková životnost obojku či vodítka. To, že kůže potřebuje promazat poznáte tak, že je na dotek suchá, nebo začíná být tvrdší nebo méně ohebná než obvykle. Balzám je nejlepší aplikovat pomocí houbičky, díky které jej snadno vetřete do kůže. Poté nechte balzám nějakou dobu vsáknout. Mazání nových kožených výrobků také napomáhá jejich změknutí.

Obojky a vodítka mé výroby jsou ušity z voskované kůže. Tyto tuky kůži chrání před vlivy okolí a udržují ji měkkou. Kůže je ale s časem a používáním přirozeně ztrácí. Tím, že obojek nebo vodítko pravidelně mažeme balzámem, se tato ochranná vrstva obnovuje. V místech, kde se balzám velmi rychle vsákne, kůže potřebuje ještě promazat a tak ošetření balzámem klidně zopakujte. Často jde o nejvíce namáhaná místa; např. tam, kde jsou dírky pro přezku. Ošetření balzámem doporučuji také vždy po kontaktu kůže s vodou, až kůže zcela uschne. Nejlepší jsou bezbarvé balzámy na jezdecká sedla, výrobky na boty nedoporučuji. K mazání obojků by se nikdy neměly používat přípravky, které nejsou k údržbě kůže přímo určené. Různé rostilnné oleje, nebo dokonce krémy na ruce mohou kůži nenávratně poškodit nebo narušit její barevný odstín.

Kožené obojky doporučuji sundávat, když se pejsek koupe nebo si hraje ve vodě. Pokud obojek nebo vodítko zmokne, není to ale žádná tragédie. Jen je třeba jej nechat pomalu uschnout při pokojové teplotě, a po úplném uschnutí ošetřit vhodným balzámem na kožené výrobky, aby se obnovila její odolnost a kůže neztvrdla. Kůži vždy nechte uschnout zvolna, a dál od přímého zdroje tepla - při rychlém usušení na sluníčku nebo blízko radiátoru by se kůže příliš vysušila a mohla by ztvrdnout, nebo dokonce popraskat.

Máte-li k údržbě kožených obojků a vodítek jakýkoli další dotaz, neváhejte mě kontaktovat.

Kompletní sadu pro péči o kožené obojky a vodítka si můžete koupit zde.